Во струмичката болница се родија првите жители на општините Струмица и Валандово за 2022

777

Во струмичката болница на првиот ден од 2022 се родија првите жители на општините Струмица и Валандово за ова година. Во 1 часот и 10 минути по полнок се породи Гулбеас Караелмазова од валандовското село Калково која на свет донесе здраво машко дете нејзина трета рожба.

Во текот на вчерашниот ден прв жител во ова година доби и Општина Струмица. Во струмичката болница родено е машко бебе тешко 3 килограми и 200 грама, втора рожба на Тамара Пандева од селото Банско.

Градоначалникот на Струмица Костадинов на ФБ овјави дека аа новороденчето му е подарена штедна книшка со 40 илјади денари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.