Во струмичката болница од коронавирус хоспитализирани се 72 пациенти а во Гевгелија 15 лица

1210

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 664 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 72 пациенти а во Гевгелија 15 лица. Станува збор за податоци заклучно а бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти велат од министерството за здравство преку сајтот https://koronavirus.gov.mk/.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот  е следна:

• Гевгелија 1060 активни 314 (71 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 180 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2158, активни 619
• Радовиш 578, активни 133
• Валандово 274, активни 55

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.