Во Струмица и Гевгелија ќе се формираат Ковид-центри за можниот есенски бран на коронавирус

1869

Струмица и Гевгелија се дел од општините во кои ќе се отворат Ковид-центар, за  справување од можен есенски бран на пандемијата на коронавирус. Освен во овие општини Ковид центри ќе се отвораат и во други 14 градови во кои има општи болници и здравствени домови. Како што информираа од минситерството за здравство станува збор за градовите Гевгелија, Куманово, Кавадарци, Струмица, Кичево, Дебар, Гостивар, Струга, Кочани, Охрид, Велес, Тетово, Штип, Битола, Ресен и Прилеп.

,,Станува број за дополнителни времени капацитети, односно монтажни модуларни болници или креирање на посебни патеки и услови во некои објекти, како и лоцирање и прилагодување на одредени други капацитети кои би можеле да се адаптираат и користат како привремени ковид центри“, велат од Министерството за здравство од каде имале онлајн состанок со градоначалниците на општините во кои се планира да бидат отворени центри

За утре е најавен состанок на Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести со директорите на болниците во овие градови, во однос на здравствените капацитети и техничките потреби.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.