Во Струмица годинава ќе има карневал но со локални учесници

1718

Годинава ќе се одржи струмичкиот карневал. Вака одлучил организациониот одбор откако две години не се одржуваше ова манифестација со илјадници посетители заради пандемијата со ковид-19. Како што соопшти градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов, карневалот ќе се одржи со локални учесници и без карневалски групи од странство а целата манифестација ќе се реализира со почитување на заштитните мерки против коронавирус. Според Костадинов, одлуката за одржување на ова манифестација била по барање на карневалистите, бидејки неодржувањето на карневалското дефиле може да ги демотивира лицата кои изработуваат маски.

,, Одлучивме дека ова вековна традиција не смее да има пауза од 3 години бидеjки ќе ги демотивира карневалските групи во иднина да се пријавуваат и учествуваат на карневалоt, Заради здравствената криза планираме одржување на карневалот но да биде со локален карактер но и да повикаме по еден преставник од странските групи кои ќе бидат како гости,, кажа градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов кој подвлече дека мора да се негува традицијата со строго почитување на здравствените протоколи

Карневалските денови во Струмица согласно најавите ќе почнат на втори и ќе траат до деветти март кога ќе бидат Тримерските празнувања. Карневалското дефиле се планира да биде на петти  март во сабота навчер. Останатите програмски содржини се прецизираат. Во рамките на ова манифестација ќе се реализира и фестивалот на афоризам и карикатура.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.