Во СОУ Коста Сусинов во Радовиш наесен може да се запишат 296 ученика, се враќа Геолошко рударската струка

1573

Во СОУ Коста Сусинов во Радовиш во прва година од учебната 2021-2022 ќе се запишат 296 ученици во 9 паралелки  од кои 228 ученици во 7 паралелки со настава
на македонски јазик и 68 ученици во 2 паралелки со настава на турски јазик. Според објавениот Kонкурс на Министерството за образование во ова училиште ќе има Гимназиско образование, Геолошко рударско и металуршка, Електротехничка и Машинска струка

Во Гимназиското образование се планираат 170 ученика во 5 параллеки од кои едната ќе биде на турски наставен јазик. Во Геолошко рударско и металуршка се планира да бидат запишани 24 ученика, во Електротехничката 68 во две паралелки од кои едната ќе биде на турски наставен јазик и 34 ученика во Машинската струка

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.