Во СОУ Гоце Делчев Валандово во новата учебна година се воведува профил дентален асистент

2945

Според објавениот Конкурс на министерството за образование во СОУ ,, Гоце Делчев’’ во Валандово може дасе запишат 152 ученика во 5 паралелки и тоа во Гимназиско образование, Земјоделско-ветеринарна, Машинска и Здравствена струка.

Во Гимназиско образование може да се запишат 68 ученици во две паралелки. Една паралелка со 34 ученици се планира во Земјоделско ветеринарната струка а една паралелка со 24 ученика се планира во Машинска струка. Таму од новата учебна година се воведува и здравствена струка со образовен профил дентален асистент со вкупно 24 ученика

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.