Во Радовиш фатен затвореник кој избега од струмичкиот затвор осуден за тешки кражби

5314

Радовишката полиција претпладево го откри и лиши од слобода 27 годишен штипјанец кој избегал од струмичкиот затвор каде отслужувал казна за сторени кривични дела тежа кражба и спречување на службено лице во вршење на службено дејствие. Полицијата затовреникот го фатила во Радовиш бидејки за него била распишана потерница поради бегство од Казнено-поправната установа Затвор Струмица

,,Денеска (15.12.2022) во 09.55 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода Џ.Р.(27) од Штип. За него била распишана потерница поради бегство од Казнено-поправната установа Затвор Струмица, а бил баран за доиздржување на затворска казна од две години за сторени кривични дела „тешка кражба“ и „спречување на службено лице во вршење на службено дејствие“. Лицето ќе биде спроведено во Затвор Струмица за доиздржување на казната,, стои во информацијата на СВР Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.