Во Радовиш на паркингот “Орел“ – Фестивал за електронска музика ,,Проект калабалак’’ под строги протоколи

1374

Шестиот фестивал за електронска музика „Проект калабалак“ ќе се одржи утревечер во 21 часот под отворено небо на паркингот „Орел“ во Радовиш. На повеќечасовниот музички настан, кој го организира здружението на граѓани „Experience in music“, ќе настапат легендата на белградската и балканска техно-сцена Марко Настиќ и еден од најпознатите диџеи на ноќната сцена во Грција – DJ DINO MFU.

Ќе настапат и домашни диџеи – диџеј Никифор, диџеј Ампов и диџеј Marsabb.

Организаторот најави дека ќе бидат почитувани мерките и препораките на здравствените власти и протоколот за организирање настани од Владата. Согласно протоколот, капацитетот на паркингот „Орел“ за овој настан ќе биде адаптиран на 20 отсто од вкупниот број посетители што може да ги смести.

Во претпродажба се пуштени само 800 влезници . Фестивалот се одржува со поддршка на општината Радовиш и на Министерството за култура.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.