Во Покрајчево и Радовиш пронајдена и одземена мариухана а во Лакавица огревни дрва без документи

392

На 20.05.2022 во 01.05 часот, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода М.Т.(21) од село Покрајчево, радовишко и А.С.(34) од Радовиш. При преглед кај нив биле пронајдени и одземени марихуана и семки од марихуана. За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство Радовиш, а по целосно расчистување на случајот против лицата ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 19.05.2022 во 12.40 часот во дворното место на П.Р.(61) во близина на крстосница Лакавица, општина Конче, полициски службеници од Полициската станица Радовиш пронашле дабови огревни дрва без соодветна  документација. Дрвата биле одземени и пренесени во кругот на Јавно претрпријатие „Национални шуми“ подружница „Плачковица“ Радовиш. По целосно документирање на случајот против П.Р. ќе биде поднесена соодветна пријава.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.