Во предлог-буџетот за 2021 година предвидени 2,2 милиони евра за гасификацијата

596

Во предлог-буџетот на Министерството за економија за 2021 година, за изградба на гасоводната мрежа се предвидени 140 милиони денари (2,2 милиони евра), средства коишто АД НЕР планира да ги обезбеди преку емисија на хартии од вредност по пат на приватна понуда, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши на прес-конференција на која информираше за буџетот на министерството. Во сумата не влегува повлекувањето на кредитни линии за оваа намена.

Бектеши додаде дека следната година ќе продолжи реализацијата на магистралната траса на гасоводот од Скопје до Гостивар, при што се очекува кракот да биде завршен. Исто така, се очекува и да започне експропријацијата на земјиштето од Гостивар до Кичево.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.