Во последните 24 часа во Југоистокот повеќе оздравени отколку нови позитивни на ковид-19

905

Во изминатите 24 часа  од 2.930 тестови регистрирани се 997 позитивни на ковид-19 во земјава , соопшти Министерството за здравство. Според дневната ковид статистика во општините од Југоистокот се забележани повеќе оздравени пациенти отколку новозаболени.

Во Југоистокот за последното деноноќие евидентирани се вкупно 28 нови позитивни на вирусот и тоа во  Гевгелија-10, Струмица-11, Радовиш-6, и Валандово-1 додека за истиот период според Институтот за јавно здравје оздравеле  70 пациенти и тоа во Гевгелија-14, Струмица-39,  Радовиш-12 и Валандово-5.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови на вкупно заболени и активни случаи  во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 583, активни 216 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 107 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.390, активни 609
• Радовиш 350, активни 122
• Валандово 143, активни 45

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.