Во последните 24 часа во Струмица и регионот 32 позитивни на ковид-19 а оздравеле 68 пациенти

863

Во изминатото деноноќие во земјава од 2.758 тестирања, позитивни се 929 лица а 28 починале од компликации предизвикани од ковид-19, соопштија од министерството за здравство. Според дневната ковид статистика, од новите позитивни 32 лица се од Струмица, 11 од Гевгелија, 3 од Валандово и две од Радовиш од каде има и починато лице на возраст од 80 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.068 оздравени пациенти. Во градовите од Југоистокот најмногу оздравеле во Струмица – 68 пациенти , во Гевгелија-22, Радовиш-8,  Валандово-6.

По денешната ковид статистика еве како изгледа вкупниот број на заболени и активни случаи во градовите од Југоистокот

• Гевгелија 874, активни 257 (65 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 151 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1939, активни 556
• Радовиш 493, активни 121
• Валандово 241, активни 53

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.