Во понеделник стартува турнирот во мал фудбал ,,Струмица 2022” со 24 екипи од цела држава

2262

Под покровителство на градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов во понеделник со почеток во 21 часот стартува турнирот во мал фудбал ,,Струмица 2022’’. Иститот ќе се одржува на спортското игралиште во населбата Чифлик во непосредна близина на монополот и касараната. Како што не информираа организаторите  пријавени се вкупно 24 екипи кои се поделени во 6 групи со по четири тима. Сите тие ќе играат секој со секого во рамките на групата а најдобропласираните два тима од секоја група и четирите најдобри третопласирани екипи ќе влезат во елиманационата фаза почнуваајки со осминафиналето

,,Имаме пријавено екипи од цела држава. Според иињата на играчите очекуваме доста силен и квалитетен турнир во мал фудбал бидејки во рамките на екипите има и футсал репрезентативци. Секоја вечер ќе има натпревари и ова ќе биде убава можност за спорт и рекреација во Струмиц ,, ни изјавија организаторите

Турнирот се очекува да трае 20 дена а најдобрите три екипи ќе поделат награден фонд од околу 200 илјади денари. Прволасираниот тим ќе добие 110 илјади денари, второпласираниот 60 а победникот во малото финале или третопласираниот состав 30 илјади денари.Паралелно се предвидени награди и за најдобар играч, голман и стрелец

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.