Во петок и сабота во Богданци, Стојаково, Селемли и Ѓавото ќе се палат коледарски огнови – ќе има и забавна програма

2872

Општина Богданци ја информира јавноста дека во петок и сабота  ќе се оддржи настанот традиционално палење на коледарски оган. Станува збор за  настани кои се во организација на одредени фирми но и месни заедници кои преку општинската веб страна ги објавија датуите и локациите каде ќе бидат Бадникарските огнови.

,,Во Богданци настанот ќе се оддржи во петок, 05.01.2024 година во Градскиот парк со почеток во 18.30 часот.Настанот е во организација на Лебопекара ММ и Солун 53 Маркети.Во забавниот дел од програмата учество ќе земат локални музички изведувачи“, стои во соопштението на веб страната на Општина Богданци

Во Ѓавото бадниковиот хепенинг ќе се оддржи во петок, со почеток во 18.00 часот, наведуваат на општинската страна а во сабота, 06.01.2024 година, истиот настан во организација  на Месната Заедница Стојаково ќе се оддржи во населено место Стојаково во Спортска Сала „Стефан Мандалов – Манданата“ со почеток во 18.00 часот, а во организација на Месната Заедница Селемли бадникарски оган ќе се пали и во Селемли со почеток во 18.00 часот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.