Во петок во Гевгелија – конференција за тинејџери за да се зголеми свеста и чекорите на нашето виртуелно однесување !

496

Во петок во Домот на културата во Гевгелија со почеток во 12 часот ќе се одржи конференција за тинејџери, на која директно младите ќе може да се запознаат со неколку  инфлуенсери кои се доста познати на социјалните мрежи во земјава . Станува збор за Александар Динев, Кика Цветче, Иван Ајнштајн но и Дејан Мазларков чии профили на социјалните мрежи и ги следаат илјадници следбеници претежно тинејџери.

Конференцијата е насловена како „Од другата страна на екранот“ на која  гостите ќе имаат свои обраќања што всушност праваат од другата страна на екранот за кое јавноста не знае, од каде им доаѓаат идеите, колку време работата на видеата што ги продуцираат. Освен за оввие ќе се разговара и за поважни теми како да се справаат со сајбер малтертирањето, како паметно да ги користат социјалните мрежи, но и се што се сервира на нив.

Се очекува на конференцијата да бидат пристуни над стотина тинејџери од Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран. Целта е преку интеракција на тинејџерите од една како и Динев, Цветче, Ајншајн и Мазларков од друга страна да се осознае за виртуелниот свет но и кои се чекори да се направат за поголема  дигиталната писменост на младите.

Сето ова е предвидено во проектот ,, Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“  што го имплементира Мултус од Гевгелија со поддршка на Европската Унија  со цел да се зголеми свеста и чекорите кај младата популација кога се на социјалните мрежи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.