Во општините Струмица и Богданци ќе се санираат полски патишта, Николовски ги додели договорите

2794

Со пари од МЗШВ до крајот на јули 2023 тата во општина Струмица и Богданци треба да се санираат полски патишта во должина од околу 2500 метри. Денеска министерот за земјодлество шумарство и водостопанство Љупчо Николовски ги додели договорите на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион со цел да се подобри пристапот до обработливите површини во подрачјата на интензивна земјоделска дејност утврдени со Програмта за капитални субвенции за развој на планските региони во областа на земјоделството и руралниот развој

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион со доделените средства од 2.716.743,00 денари, ќе овозможи санација на полски патишта во следните две општини:

  • Санација на полски пат место викано Бозелот во должина од 730 метри во општина Богданци
  • Санација на полски пат од населба Софилар кон с. Ангелци м.в Кумиште во должина од 1850 метри

Договори беа доделени и на други четири плански региони. Вардарскиот, Североисточниот ,Пелагонискиот и Источниот регион за поддршка за изградба на инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште. Во сите региони се планирани да бидат реализирани вкупно 13 проекти а вкупната вредност изнесува 9 милиони денари.

Како што потенцираше министерот Николовски Во последните 4 години за унапредување на руралниот развој и изградба на земјоделски патишта, реализирани се 109 проекти во вредност од 92.5 милиони евра.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.