Во Ново Село отворена изложба на дела од ликовната колонија од Валандово (фото)

1276

Во изложбениот салон во Домот на културата ,, Јане Сандански’’ во Ново Село лубителите на ликовната уметност може да ги видат годинашниве дела од ликовната колонија ,,Валандово 2019’’. Станува збор за традиционална колонија во организација на Домот на културата „25-ти мај“ од Валандово а на која годинава твореа околу 15 тина уметници од земјава но и од  Бугарија, Турција, Шведска, Албанија, Србија, Косово .

Во Домот на Културата во Ново Село се изложени околу 30 тина дела во техника акрил на платно кои беа работени на повеќе локации во Валандово а како инспирација се убавините на ова општина. Изложбата во Ново Село ја отвори директорот на Домот на Културата Јане Сандански Никола Јанев

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.