Во недела планинарски марш до Варварица, општина Василево го рамнеше патот од Трибичино

2300

Со цел успешно организирање на манифестацијата „Маршот до Варварица“ кој ќе се одржи на 23.10.2022 (недела)“, Општина Василево со механизација на ЈП Турија изврши рамнење на патот Требичино-Варварица. Станува за традиционален планинарски марш со кој се одбележува формирањето на на Првиот Околиски комитет на Народноослободителниот младински сојуз на Македонија и Првиот Народноослободителен одбор за Струмица и Струмичко.

,,Поаѓањето е во 08,00 часот од пред градскиот трговски центар „Глобал“ во Струмица и од пред општинската зграда во с. Василево во истото време.Превозот е организиран со автобусите на Струмица Експрес и истиот е бесплатен. Општина Василево ги поканува сите заинтересирани граѓани да се придружат,, соопштуваат од општината

Градоначалникот Андонов информира дека паралелно се превземаат и  активностите кои се однесуваат на населеното место Требичино за  празнувањето на престојниот празник Петковден.

„Во текот на утрешниот ден ќе се превземат активности и во населеното место Требичино по повод престојниот празник Петковден. Со граѓаните сме постојано во комуникација и согласно нашите можности, одговараме на нивните потреби“, информираше

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.