Во недела во Сушево ,,Весело на сред село“, КУД Сушевски бисери организира фолклорен фестивал !

698

КУД „Сушевски бисери“ од с. Сушево општина Василево кое последнава година контуинирано има настапи во земјава и странство, во недела на одбојкарското  игралиште ќе го организира првиот Меѓунареден фолклорен фестивал „Весело на сред село “.  Доколку временските услови не се поволни, односно во случај на дожд, фестивалот ќе се одржи во спортската сала на ООУ „Гоце Делчев“ во с. Василево.

На фестивалот учество ќе земат културно уметнички друштва и фолклорни ансамбли од Република Бугарија и Република Србија, а од домашните, КУД „Негорци“ од с. Негорци, ФА „Подарешани млади“ од с. Подареш како и домаќинот КУД „Сушевски бисери“ од с. Сушево. Се очекува да бидат презентирани повеќе кореографии и традиционални ора но и да се зајакне соработката меѓу фолклорните друштва.

Главен покровител на Фестивалот е општина Василево.

„КУД „Сушевски бисери“,  брои над 40 тина членови и  од 2019 тата повторно се активираше со негување на македонскиот фолклор.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.