Во индивидуалниот спорт најдобри за 2022 во Струмица – Елена Биџева, Славе Делиовски и Ристо Новаков

606

Елена Биџева од ШКК „Шихан“ заедно со Славе Делиовски од КБК „Тим Зоран“ се најдобрите спротисти на Струмица во индивидуалниот спорт за минатата година. Тие од жирито добија по 86 бодови.

Признанието доаѓа поради фактот што Биџева на Светскиот Шампионат во Карате во Апсолутна категорија во борби, во КО-Го и со репрезентацијата освои бронза. Делиовски пак заради фактот што повтроно стана Дрѓавен првак и  освоени први и втори места во кик бокс дисциплина кик лајт во Босна, Србија

Третото место во ова категорија отиде кај атлетичарот Ристе  Новаков кој на на повеќе полумаратони и маратони освои високи резултати.

Наградите им ги додели советникот Илија Илиев.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.