Во Дојран прогласени најдобрите атлетичари во Македонија за 2021, Ислами и Ивановски ги добија почестите ! (фото)

2342

Во хотелот Истатов во Дојран, Атлетската федерација на Македонија ги прогласи најуспешните и најдобрите атлетичари за ова 2021 година во младинските и сениорски категроии во машка и женска конкуренција. Како што кажа претседателката на федерацијата Александра Војнеска Зикова ова година е една од најуспешните бидејки соборени се повеќе национални рекорди а освоени се и медали на повеќе меѓународни натпреварувања.

За најдобра атлетичарка беше прогласена Дрита Ислами од АК Работнички која и ова година успеа да ја продолжи низата на успешни настапи. Таа на  Европското екипно првенство  во дисциплината 400 метри со пречки по втор пат успеа да го собори сениорскиот рекорд во оваа дисциплина пласираќи се на првото место

,, Благодарност до Федерацијата за ова признание кое е плод на многу работа и упорност. Ветувам дека и идната година ќе продолжам низата на успешни сезони,, кажа Ислами

За најдобар атлетичар беше прогласен Дарио Ивановски од АК Делта кој е Балкански Шампион во дисциплината на 3000 метри во сала и освојувач на вкупно пет медали на мегународна сцена во ова година во која има соборени 10 национални рекорди

,, Не се откжувајте од сонот. Ќе имат многу разочарувања во животот но бидете упорни и работете посветено. Благодарам на федерацијата за ова признание,, кажа Ивановски

За најуспешни млади ателтичари беа прогласени Михаела Лазаровска од АК Центар и Адријан Исмаили  од АК Камјани . Кај останатите помладите младинци признанија  добија Ана Божиновска од АК Центар и Врадимир Битољану од АК Работнички. Во пионерска конкуренција за најуспешни беа прогласени Снежана Тиневска од АК Работнички од Скопје  Брајан Авија  од АК 7ми Мај и Јумна Фетаху од АК 7ми Мај и Марко Атанасовски  од АК Работнички

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.