Во двете ноемвриски акциски контроли на полицијата, 50 тина возачи од Југоистокот казнети оти возеле пијани

1087

Викендов во Југоистокот или подрачјето што го покрива Секторот за внатрешни работи Струмица фатени се и казнети 25 возачи кои управувале моторни возила под дејство на алкохол. Како што стои во информацијата од СВР Струмица во спроведената акциска контрола на возачи кои управуваат возила во алкохолизиан состојба, полицајците откриле и санкционирале 8 возачи од Струмица, 9 од Гевгелија, седум во Радовиш и еден во Валандово

Акциска контрола со цел откривање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол беше спроведена и ноќта меѓу 2 и 3 ноември . Тогаш полицијата што го покрива подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица кај 23 возачи констатирале  присуство на алкохол кои биле соодветно санкционирани.

Во октомвриските акциски контроли беа фатени и казнети 56 возачи од Југоистокот кои управувале возила под дејство на алкохол

Од СВР Струмица велат дека ова се бројки само од акциските контроли и дека има возачи кои биле под дејство на алкохол и при редовни контроли. Апелираат да не се управува моторно возило под дејство на алкохол

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.