Во Гевгелија фатени Срби кои криумчареле мигранти

1404

На 01.10.2021 во 05,50 часот во Гевгелија од полициски службеници од Полициска станица Гевгелија биле приведени и задржани E.M.(21), Г.Ш.(30) и A.Л.(22) сите од Р.Србија поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“.

Лицата се спроведени пред јавен обвинител каде од страна на судија на претходна постапка им е одредена мерка притвор во траење од 30 дена и се предадени во Истражен затвор – Скопје за понатамошна постапка.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.