Во Гевгелија КУП завршница во кошарка, гевгеличани сакаат титула, финале Кожув – Блокотехна

2087

Викендов Гевгелија треба да ги даде КУП победниците во македонската кошарка. Во спортската сала 26 април ќе се дознаат освојувачите на титулите во машка и женска конкуренција. Организатори на Кошаркарскиот КУП се КК „Кожув“ и КК „Блокотехгна“, а покровител е општина Гевгелија заради што гевгеличани сакаат финале меѓу двата клуба а првиот човек на Гевгелија Сашо Поцков беше поскромен

– Очекувам сите натпревари да се одржат во спортски дух, во присуство на бројна публика, како што и доликува на Гевгелија. Се разбира, очекувам една од двете гевгелиски кошаркарски екипи да се најде во финалето на купот, изјави на прес конференцијата градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков.

Влезниците за Кошаркарскиот куп на Македонија,кој од 12-14 април ќе се одржи во Гевгелија веќе се пуштени во продажба. Комплет влезниците, за четвртфиналните натпревари кои се играат во петок, на 12 април, чини 200 денари, за полуфиналните натпревари, кои се играат во сабота, 13 април, по 100 денари, а за финалниот натпревар во недела, 14 април, исто така по 100 денари. Секое лице може да купи најмногу по две влезници, односно комплети, со лична карта или патна исправа.

При влегувањето во спортската сала „26 април“ на четвртфиналните и полуфиналните натпревари секој гостин со влезница ќе добие рачна алка со која ќе може повторно да се врати назад на натпреварот. Повторен влез е можен само со покажување на поништената влезница и неуништенаста рачна алка

12 април 2019 година (петок)
13:00 Блокотехна – АВ Охрид (четвртфинале 1)
15:15 Работнички – Куманово 2009 (четвртфинале 2)
17:30 МЗТ Скопје Аеродром – Кожув (четвртфинале 3)
20:00 Гостивар – Фени Индустри (четвртфинале 4)

13 април, 2019 година (сабота)
12:00 Бадел 1862 – Струга 2009 (натпревар 1)
14:15 Вардар – Работнички (натпревар 2)
17:30 Полуфинале МАЖИ 1 (победник четвртфинале 1 – победник четвртфинале 4)
20:00 Полуфинале МАЖИ 2 (победник четвртфинале 2 – победник четвртфинале 3)

14 април, 2019 година (недела)
14:30 Финале ЖЕНИ (победник натпревар 1 – победник натпревар 2)
17:30 Финале МАЖИ (победник полуфинале 1 – победник полуфинале 2)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.