Во Дојран лекови на рецепт треба да има во секое време во аптеките – нема да има квоти соопшти ФЗОМ

1720
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

Фондот за здравствено осигурување соопшти дека во 43 аптеки меѓу кои и во аптеките во Дојран  овој месец се укинуваат квотите за лекови на рецепт што значи дека лекови на товар на ФЗОМ ќе има во текот на целиот месец. Ова е пилот-проект до целосно укинување на квотите на аптеките во целата земја, како што најави Владата.

,,Сите овие заложби треба да овозможат достапност на лекови на рецепт во текот на целиот месец, а не како досега, кога поради исполнетите квоти по одреден ден во месецот, аптеките остануваа без лекови за осигурениците. Моделот на аптеки без квоти како пилот-проект стартува во туристичките места Нов Дојран, Охрид, Пештани, Ресен, Крани, Царев Двор и Струга“, велат од ФЗОМ

Лекот на рецепт во аптеката осигурено лице може да го подигне само доколку се идентификува со лична карта односно пасош. Во случај кога осигуреното лице од здравствени или други причини не може лично да го подигне лекот во аптеката, лекот на рецепт во негово име може да го подигне друго лице, кое треба да се идентификува со своја лична карта, односно пасош соопштуваат од Фондот за здравствено осигурување.

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.