Во Гевгелија: Ајнштајн, Динев, Цветче и Мазларков објаснија како е да се биде од другата страна на екранот ! (фото/видео)

445

Дигиталниот свет нуди огромни придобивки но и носи големи ризици и предизвици. Светот на социјалните мрежи носатм идеализирани слики  а вистинската приказина е често сокриена. Како функционираат ликовите од другата страна на екранот,  кои се нивните пораки , како е да се биде во кожата на инфлуенсерите и јутуберите како креаторите на ,,контент“. Ова беше фокусот на настанот што го организираше Мултус од Гевгелија во рамките на проектот проектот ,, Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“  што го имплементира Мултус од Гевгелија со поддршка на Европската Унија  со цел да се зголеми свеста и чекорите кај младата популација кога се на социјалните мрежи.

Гостите на конференцијата насловена како „Од другата страна на екранот“ има свои обраќања што всушност праваат од другата страна на екранот за кое јавноста не знае, од каде им доаѓаат идеите, колку време работата на видеата што ги продуцираат. Освен за оввие ќе се разговара и за поважни теми како да се справаат со сајбер малтертирањето, како паметно да ги користат социјалните мрежи, но и се што се сервира на нив.

,,Социјалните мрежи играат витална улога во животите на младите, но ние, како организатори на оваа конференција, сакаме да го истакнеме фактот дека не секогаш е толку едноставно и лесно како што се претставува.  Нашиот целосен пристап денес ќе биде насочен кон раскривање на вистинските приказни, на отворање на разговори за предизвиците на живеењето во дигиталното опкружување,, кажаа организаторите

Иван Ајнштајн, познат како јутубер и музички артист го сподели погледот кон својата уникатна перспектива и врска со публиката преку дигиталните медиуми. Александар Динев, јутубер, инфлуенсер и контент креатор, го пренесе своето искуство како креатор и начинот на кој тој комуницира со својата заедница. Кике Цветче, инфлуенсер, зборуваше за нејзината приказна во однос на инспирацијата  и  влијанието на социјалните мрежи како и Дејан Малзарков од Гевгелија, стенд ап комичар, кој честопати го исфрла својот комичен поглед врз дигиталниот свет и интернет културата.

Целта на ова конферецнија беше овозможување интеракција на тинејџерите од една како и Динев, Цветче, Ајнштајн и Мазларков од друга страна да се осознае за виртуелниот свет но и кои се чекори да се направат за поголема  дигиталната писменост на младите.

Реализацијата на овие активности е во рамките на проектот “Техничка помош за подобрување на поволната средина за граѓанските организации во Република Северна Македонија”  финансиран од Европската Унија со цел да ги доближи до младите  лицата од другата страна на екранот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.