Во Василево почна да се гради фекален канализационен крак во должина од околу 500 метри

522

Oпштина Василево започна со изградба на Фекален канализационен систем,  Колектор К3 во населеното место Василево кој е во должина од 478  метри .

Согласно техничката документација  и информациите добиени од изведувачот на терен, должината на овој крак изнесува 478 метри. Вкупниот Буџет за негова реализација е околу 1 800 000 денари од кои  околу 1 000 000 ден се од општинската каса и 700 000 денари обезбедени од Министерството за транспорт и врски преку Програмата за поддршка на имплементацијата на Декадата и стратегијата за Ромите за 2023 година.

Увид на лице место направи градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов со дел од своите вработени, при што од претставникот на изведувачот се информираше за текот на планираните активности, кои во зависност од временските услови би требало да сеодвиваат во континуитет.

Согласно Програмата од која се обезбедени дел од средствата за реализација на овој проект, овој крак е лоциран во дел од с. Василево со Ромско население.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.