Во Босилово поставена скулптура од железо од отпад висока 4 метри од авторот Никола Пијанманов

1106

Пред Домот на култура во Босилово е поставена скулптурата ,,Атлас” на ликовниот уметник Никола Пијанманов. Изработката на скулптурата е дел од активностите на ,,Босилово Културно Лето 2022″. Делото е изработено од железо, поточно од рециклиран материјал, железо од отпад. Скулптурата ,,Атлас” го прикажува митолошкиот титан кој е казнет да ја носи на своите раце планетата Земја.

,,Авторот ја опишува како драматична претстава на титанска борба, каде на алегориски начин е прикажан човекот кој се бори со тежината на светот. Земјата се соочува со еколошки катастрофи, како и со заканите од катаклизми, воени и природни. Делото отвора прашања за опстојувањето на овој свет како и за храброста и пожртвуваноста да се преживее неговата тежина. Изработката на скулптурата траеше два месеци, а делото е високо 4 метри,, соопштија од општина Босилово

Околу скулптурата расадникот “Темелков гарден” помогнаа во уредувањето на оваа прекрасно катче во центарот на Босилово.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.