Во Босилово концерт на фолклорни ансабли со презентација на македонските традиционални ора (фото)

487

Во рамки на манифестацијата Босилово културно лето 2022 синоќа на летната сцена во дворот на училиштето Гоце Делчев во Босилово се одржа концерт на фолклорни ансамбли кои се претставија со ора и песни од сите краеви на Македонија.

На концертот настапија КУД ,,ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ – Босилово, КУД „РУСАЛИИ“ – Секирник, КУД ,,Кирил и Методи“ – Иловица и „Фолклорна Низа“ – Струмица.

Вториот дел од програмата беше резервиран за музички пенинг за млади на кој свој настап имаа Јовче Пандев, Иван Кукиќ и ЈУ 4 ЈУ. Босилово Културно лето продолжува до крајот на месец август со театарска премиера, филмски проекции и уште еден фолклорен фестивал.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.