Во акциска контрола казнети 23 моторџии во Струмица, Радовиш и Гевгелија – немале возачка и не носеле кациги

1807

Секторот за внатрешни работи од Струмица вчера спроведе акциска контрола врз учесниците во сообраќајот со мопеди и мотоцикли. Акцијата траела шест часа во текот на вчерашниот ден во периодот до 10 до 16 часот и тоа во Струмица, Радовиш и Гевгелија. Според соопштението од СВР Струмица констатирани биле 17 прекршока

,,На подрачјето на СВР Струмица, спроведена е акциска контрола за откривање на прекршоци што ги прават возачите на мопеди и мотоцикли. Притоа, констатирани сe 17 прекршоци во Струмица, три прекршоци во Радовиш и три прекршоци во Гевгелија,, стои во информацијата од полицијата

Како што информираа од СВР Струмица – прекршоците се однесувале најмногу заради неносење кациги но и заради немање возачка конкретно немале стекнато право за возење на мопед и мотоцикл. Полицијата  информираше дека во престојниот период ќе зачестат акциските контроли при што како целна група ќе бидат моторџиите и затоа апелираа да се почитуваат сите законски одредби за учество во сообраќајот со мопеди и мотоцикли, бидејки сите прекшоци ќе бидат санкционирани

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.