Во акциска контрола за 6 часа, струмичката полиција санкционирала 56 прекршока

1315

СВР Струмица информираше дека во текот на вчерашниот ден во периодот од 12 до 18 часот направила акциска контрола над учесниците во сообраќајот на подрачјето што го покрива. Како што информираа биле откриени и санкционирани 56 прекршока по основ на повеке закони.

,,На 10.01.2020 во времето од 12.00 до 18.00 часот на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена акциска контрола над учесниците во сообракајот. Во акциската контрола биле констирани 56 прекршока од Закон за безбедност во сообракајот на патиштата, Закон за возила и Закон за заштита на население од заразни болести, кои се соодветно санкционирани’’, соопштија од СВР Струмица

Од таму информираа дека за периодот (10.01/11.01.2021), по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Струмица 12 лица не ја почитувалe, од кои по 4 во Струмица и Радовиш, 3 во Гевгелија и 1 во Валандово и ќе следуваат соодветни мерки.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.