Волонтери од Црвениот крст од Струмица со едукативно показно видео како правилно да се користи заштитна маска

1130

Волонтерите од Општинската организација на Црвениот крст од Струмица изработија едукативно видео како да се користи заштитна маска на лице со цел спречување на ширењето на вирусот КОВИД-19 во земјава. Во видеото се презентира постапката и упатствата како и каде граѓаните треба да ја ставаат маската на лице и како таа да се отстрани за да се избегне било каква можна инфекцијаод вирусот. Видеото го објавија на својата ФБ фан страна и апелираа да се споделува за да можат што поголем број граѓани го видат за да знаат како да постапуваат со заштитни маски за повеќекратна употреба или а за маска за една употреба.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.