Возилата со странски ознаки во земјава може да се возат најмногу во период од 6 месеци, кажа министерот Спасовски

1488

Моторните возила со странски регистарски ознаки, во земјава може да се управуваат во период од најмногу 6 месеци, при што треба да ја напуштат државата . Вака прецизираше министерот за внатрешени работи Оливер Спасовски од Струмица откако овој период  македонски граѓани сопствениците на возила со странски таблички  не можеа да влезат во земјава.

На новинарско прашање каква е законската регулатива, колкав временски период може да се управуваат моторни возила со странски регистарски ознаки на територијата на нашата држава, дали МВР врши контрола над овие возила и дали во тој период од шест месеци освен патарина овие возила плаќаат некакви давачки на државата, Спасовски кажа дека никој нема ништо против никого во државата, меѓутоа сакаме тоа што е Закон, така како што се почитуваат во другите држави, да се почитува и овде.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.