Возач од струмичко место да застане со возилото при контрола, ја загрозил сигурноста на полицаецот – заработи кривична

1195

Струмичката полиција поднесе кривична пријав против 22 годишен жител од населеното место Старо Балдовци – струмичко, бидејки на 11 ти Октомври ова година  на крстосницата на патот кон Турново, Иловица и Штука место да застане на полициската контрола, тој ја зголемил брзината на возилото и ја загрозил сигурноста нa полицискиот службеник кој извршувал службени задачи.

,,СВР Струмица поднесе кривична пријава против Ј.А. (22) од с.Старо Балдовци, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста“. На 11.10.2020 на крстосница од патиштата с.Турново-с.Иловица-с.Штука, додека полициски службеници вршеле службени задачи, дале наредба да застане на патничко возило „опел вектра“, кое се движело со голема брзина од с.Иловица кон крстосницата, но возачот на возилото ја зголемил брзината и поминал без да сопре, загрозувајќи ја сигурноста на полицискиот службеник. По преземени мерки, пријавениот и возилото биле пронајдени во с.Старо Балдовци,, стои во информацијата на МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.