Возачот од струмичко Банско кој беше фатен како превезува мигранти, заработи кривична

886

Регионалниот центар за гранични работи Исток поднесе кривична пријава против С.Р.(23) од с.Банско, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. На 14.08.2020 околу 21.40 часот на регионалниот пат Струмица – с.Дабиље, на влезот на с.Дабиље, од полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Ново Село“, при вршење службени дејствија, било сопрено патничко возило „алфа ромео 156“, со бугарски регистарски ознаки, управувано од С.Р., при што во возилото биле пронајдени 12 мигранти, и тоа девет од Сирија и три од Палестина.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.