Влез и излез од земјава со потврда за вакцинација, негативен ПЦР тест или потврда за прележан ковид-19

658

Владата на денешната седница ги дополни мерките од одлуката од 17 ти август за спречување на шируењето на коронавирусот . Од утре 1 септември при влез или излез во земјава, граѓаните на граничниот премин треба да приложат потврда за примени две дози од вакцина против ковид-19 или потврда за прележан ковид-19 во последните 45 дена или негативен ПЦР тест направен најмногу 72 часа претходно, или негативен брз тест за антигени тела направен 48 часа пред излез од државата

 

Владата ја дополни и одлуката за задолжителен домашен карантин во траење од 7 дена доколку при влез во државата немаат негативен ПЦР тест, или потврди за примена вакцина или за прележан КОВИД-19, при што времетраењето на карантинот може да се скрати на 5 дена доколку во тој период биде приложен негативен ПЦР тест. Ова важи и за домашни и за странски државјани. Трошоците за изолација на странските државјани е на нивни трошок.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.