Во Грција влез само преку Богородица и тоа од 6 до 22 часот, ГП Дојран останува затворен

1102

Од денеска Грција дозволи влез на македонски граѓани на граничниот премин „Богородица/Евзони“ во периодот од 6 до 22 часот (7 до 23 часот по грчко време), додека премините Дојран и Меџитлија остануваат затворени, соопшти грчкото Министерство за надворешни работи.

За влез во Грција, независно од државјанството, потребно е да се пополни формулар ПЛФ на веб-страната travel.gov.gr, најмалку 24 часа пред датумот на влез. Понатаму, како што соопштија од грчкото МНР, потребно за влез е да се поседува сертификат за вакцинација, негативен ПЦР-тест не постар од 72 часа или потврда за присуство на антитела со важност од 2 до 9 месеци од датумот на дијагностицирањето на болеста.

Од грчкото МНР велат и дека врз основа на соодветен алгоритам, можно е патниците да бидат подложени на брз тест на граничниот премин и овие лица ќе останaт на граничниот премин сè до издавањето на резултатот од тестот. Оваа одлука на грчката влада ќе се применува  до 24 мај 2021.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.