Владата го повлече законот за дивоградби, ќе се спрема нов согласно дадените забелешки

1010

Владата утринава донесе одлука да го повлече Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, кој се наоѓаше во собраниска процедура, откако претседателот Стево Пендаровски одби да го потпише Указот за негово прогласување. Спорниот закон за дивоградби беше изгласан во Собранието по скратена постапка на 11 мај, и требаше да се врати на дневен ред до 11 јуни по непотпишувањето од страна на претседателот, кој ќе имаше обврска да го потпише ако беше изгласан по вторпат.

„Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 74-та седница одржана преку видеоконференциска интернет врска, врз основа на известувањето за спроведените активности поднесено од Министерството за транспорт и врски донесе Одлука за повлекување на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, кој се наоѓа во собраниска процедура“, велат денеска од Владата од каде соопштуваат дека велат дека Министерството за транспорт и врски сега ќе изработи нов Предлог-закон за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, согласно дадените забелешки.

Оттаму додаваат дека одлуката е донесена откако на работни средби со претставници на комори и асоцијации од областа на градежништвото, урбанизмот, претставници на граѓанскиот сектор и на јавни дебати, биле дадени забелешки за одредени законски решенија и предлози и сугестии за нивно доуредување

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.