Владата го објави списокот со фирми кои зеле државна помош а не дале минималец на работниците

2851

Владата попладнето го објави списокот на сите фирми, кои зеле државна помош за исплата на плати како ублажување на последиците од коронакризата а која не завршила на сметките на работниците за минималец. Станува збор за список со компании кои добиле пари за исплата на минимална плата од страна на работодавачите за двата месеци за кои УЈП информираше. На списокот што го објави Владата се опишува и од кој сектор доаѓаат фирмите. Како што веќе објавивме има и фирми и од Југоистокот кои ја злоупотребиле оваа мерка.

Дел од фирмите под притисок на јавноста како што објавија меидумите, вчера почнале да ги исплаќаат платите за работниците.  Неделава од Управата за јавни приходи обелоденија дека сопствениците на 708 компании  зеле пари од државата, но ниту денар не префрлиле на работниците. Околу 3.750 компании, пак, им исплатиле на вработените помалку од минималецот.

Листата кои се фирми зеле државна помош а не исплатиле минималец на работницие може да ја видите на следниот ЛИНК

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.