Владата ги објави фирмите кои зеле помош а не исплатиле плати на работниците – на листата 9 фирми и од Југоистокот

1637

Владата го објави списокот на фирми што добиле државна помош, а не исплатиле плати за месец ноември. Станува збор за 245 фирми кои од државата добиле околу 200 илјади евра кои требало да ги  насочат на сметките наоколу 800 тина вработени. На списокот што го објави Владата има и 9 фирми од Југоистокот и тоа од Струмица, Гевгелија, Радовиш, Босилово и Конче.

Според објавениот список на 9 те фирми од Југоистокот им е пуштена помош од 542 495 денари кои требало да ги дадат на своите вработени како плати за ноември. УЈП им даде рок од една недела да им ги префрлат парите, во спротивно ќе им ги блокира сметките.

Кои се компании добиле државна помош за минимална плата а истата не ја уплатиле  на своите вработени можете да видете ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.