Вкупно 60 полицајци од земјава и странство што ја чуваат јужната граница во изолација, колега од Унгарија позитивен на коронавирус

1608

Шеесетина македонски и странски полицајци распоредени на македонско грчката граница задолжени за чување и откривање мигранти како што соопшти министерот за здравство Венко Филипче од денес се во изолација откако нивен колега од Унгарија бил пизитивен на вирусот КОВИД – 19.  Според министерот Филипче станува збор за 30 тина македонски и исто толку странски полицајци во рамките на мешаните полициски патроли на Фронтекс кои денеска се тестирани, откако нивниот колега кога се вратил во Унгарија се констатирало дека е позитивен

– Има информација за позитивен полицаец од граничната полиција од странство кој по враќањето во Унгарија е позитивен. Направени се анкети и триесетина странски полицајци кои се на нашата јужна граница и триесетина наши кои биле во контакт денес се тестирани. Завршени се епидемилошките анкети и на полицајците им се дадени решенија за изолација – рече министерот Филипче на денешната прес конференција

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.