Винариите ги објавија откупните цени, Хоџа уверува дека ќе се откупи целото грозје

826

Откупната цена за оваа реколта ја објавија скоро сите винарии и изнесува 11 денари за Смедеревка и 12-13 денари за Вранец. Откупот сеуште не е започнат со максимален интензитет, а досега се откупени само 1,3 милиони килограми, информираше министерот за земјоделство Аријанит Хоџа.

„Инспекторатот е на терен секојдневно, сите ваги се баждарени, а во наредните денови инспекциските контроли ќе бидат уште повеќе засилени“, велат од МЗШВ.

Додаваат дека министерот и директорот на Државниот инспекторат за земјоделство Зоран Шапуриќ ги охрабриле лозарите секаде каде ќе има проблем во проценката на тежината, шеќерноста или откупната цена, лозарите веднаш да ги известуваат на телефонските броеви, со цел никој да не биде оштетен, а откупот на грозје да тече онака како што е договорено. Ова особено важи доколку винарските визби не ги почитуваат цените кои се јавно истакнати, секој земјоделец е повикан да пријави направилност веднаш. По дојавите за неправилност, веднаш ќе бидат испратени инспектори да ја утврдат фактичката состојба, напоменуваат од ресорното министерство.

Министерот Хоџа повтори дека ќе се заложи сите сорти на грозје да бидат опфатени со помошта од 2 денари за килограм. Тој потенцираше дека Владата е на страната на земјоделците, за што зборува и фактот дека во 2020 година и покрај економската криза од Ковид – 19, државата исплати 20 милиони евра за лозарството, дел за субвенции а дел преку Ковид пакетите.

Министерот гарантира дека и годинава ќе биде откупено целото грозје.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.