Викендов на ,, Богородица“, границата ја поминале околу 75 илјади патници

734

Речиси 75 илјади луѓе ја поминаа грчко-македонската граница викендов на преминот „Богородица“ кај Гевгелија. Од МВР велат дека за периодот од 29.07.2022 до 31.07.2022 до 11 часот, границата на „Богородица“ ја поминале 31.268 македонски државјани и 43.085 странски државјани. Најчести меѓу странските државјани се Срби, Романци и Унгарци. Ова се вкупни бројки и за влез и за излез од државата.

На ГП Богородица како што соопшти МВР се работи со полн капацитет. Сите сообраќајни ленти наменети за контрола на патници се во функција, сè со цел непречено и брзо извршување на потребната контрола за излез од земјава

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.