Викендов кај 4 угостители во Струмица констатирани кривични и прекршочни дела, ќе следуваат пријави

1064

Викендов струмичакта полицијата извршила контроли во вкупно 26 угостителски објекти на подрачјето на општина Струмица при што 4 угостители се соочуваат со кривични и прекршочни пријави бидејки при контролите кај нив се констатирани неправилности. Контролите ги праввеле во координација со инспектори од Државен пазарен инспекторат и општинските комунални инспектори со цел да се увиди дали се почитуваат владините мерки и протоколи за заштита од вирусот ковид-19

,,На 02/03.10.2020 година, од извршена контрола над  22 угостителски објекти на подрачјето на општина Струмица, во 1 угостителски објект е констатирано 1  кривично дело по 206  од КЗ на РСМ  и прекршоци по чл. 8  (пуштање гласна музика) и чл. 21  (овозможување присуство на малолетни лица подолго од 24 часот)од ЗППЈРМ. а во 1 угостителски објект констатиран е прекршок по чл. 21 од ЗППЈРМ. На 03/04.10.2020 година, од извршена контрола над  4 угостителски објекти на подрачјето на општина Струмица, во 2 угостителски објект се констатирани  2 кривични дела по 206  од КЗ на РСМ  и прекршоци по чл. 8 и чл. 21 од ЗППЈРМ,, информираа од СВР Струмица

Од Секторот повторно апелираа до сопствениците на угостителските објекти и граѓаните  да ги почитуваат препораките од Владата и законските правила и прописи.Доколку се констатира состојба спротивна на Законот и препораките на Владата, полицијата ќе постапи во рамките на своите надлежности.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.