Видео – Цела недела гори на планината Готен радовишко, надлежните се трудат да го стават под контрола

2054

Пожарот кој избувна на планината ,,Готен’’ над радовишките населени места Злеово и Покрајчево е сеуште активен информираа од Центарот за управување со кризи. Денеска на терен  во гаснењето на пожарот учествуваат пожарникари од радовишката противпожарна едница но и 30 тина вработени од шумското стопанство Плачковица.

На планината Готен секојдневно се преставници на повеќе институции кои се обидуваат да го стават под контрола пожарот кој секојдневно се проширува. Изминативе денови од ЦУК информираа дека интервенирале и авиони на Дирекцијата за заштита и спасување.

Последните информации говорат дека пожарот е доста проширен и го има на повеќе локации при што досега се опожарени над стотина хектари нискостеблеста шума. Гаснењето на пожарот оди тешко пред се заради непристапниот терен.

Пожарот избувна на 18 август и се претпоставува дека причинител е човечкиот фактор

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.