ВИДЕО – Со точаци до Габровските Водопади, ВК Актив и СОФ 2019 иницираа вело патека за струмичани за спој на спортот и природата

1730

Членовите од Велосипедскиот клуб „Актив“ ја промовираа новата вело патека од Струмица до Габровските Водопади . Станува збор за рекреативана патека која нуди можност да ја користат сите влубеници во спортот и природата. Во неделата во рамките на СОФ тие ја покренаа иницијативата за нова велосипедска патека по патот од Струмица преку Куклиш Банско до Габрово каде велосипедистите може да уживаат во водопадите над ова населено место

Патеката во должина од околу 19 километри може да ја користат сите почетници. Членовите на ВК со неделната вело тура од Струмица до Габровските водопади  го најавија и следниот дводневен настан „Мистериите на Беласица“, кој ќе се одржи на 29 и 30 јуни.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.