Видео: Пласманот најголем проблем за земјоделците, фалат современи откупни дистрибутивни центри !

1011

Пласманот најголем проблем за земјоделците. Ова е констатацијата на ,,Рурална коалиција’’ која изработи видео истражувачка сторија каква е состојбата во струмичко како еден од најголемите производствени региони на зеленчук во државата. Сето тоа негативно се одразува и на лица кои се занимаваат со овој бизнис. По струмичките ниви речиси и да нема млади земјоделци а значително се зголемува и бројот на необработливи земјоделски површини.

Експертите и земјоделските здруженија сметаат дека треба да се подигне степенот на договорено производство, да се изградат современи откупно дистрибутивни центри со ладилници но и да се зајакне контролата кај трговците и откупувачите.

Видео сторијата е изработена во рамките на годишниот план за работа на Рурална Коалиција поддржан од Цивика мобилитас.

Цивика мобилитас е програма на Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ) за поддршка на граѓанското општество во Македонија, која ја спроведуваат НИРАС од Данска, Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и ФЦГ од Шведска.

„Содржината на оваа видео сторија е единствена одговорност на Рурална Коалиција и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на Цивика мобилитас, Швајцарската агенција за развој и соработка (SDC) или организациите што ја спроведуваат“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.