Видео од головите со кои Беласица направи пресврт и поразот го претвори во победа против Ренова

1984

Струмичка Беласица забележа значајна победа против Ренова и освои важни бодови во трката за опстанок во елитата. Сино белите губеа но за две минути бодрени од присутната публика на Младост се надминаа себе си и поразот го претворија победа. Со ова победа дојдоа на бод разлика од Силекс, три од Работнички, четири од Македонија ГП. Така што во наредните три кола се е можно. Можно е Беласица и дирекно да остане во елитата, да игра бараж но и да испадне.

Вистинска драма се случуваше во последние пет минути од мечот. Беласица губеше 1:2 откако Миречвски го отвори резултатот а Кадриу и Гафури за Ренова донесоа водство. Милушев во 88 минута успеа да ја смести топката во мрежата на Ренова преку нозете на голманто Ѓуриќ. Тогаш струмичите сино бели со подршка од публиката притиснаа до крај и преку Пепи Ѓоргиев дојдоа до водство. Тоа предизвика и неколку реакции, пцовки и физички контакт заради што беше исклучен Ермедин

Еве ги головите на Мирчевски, Милушев и Горгиев со кои сега Беласица има 37 бода а а следното коло му гостува на Шкупи

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.