Видео од головите со кои Беласица го прекина постот и славеше против Шкупи – направи чекор повеќе за опстанок !

1811

По девет првенствени меча без славје, струмичките синобели конечно го прекинаа постот. На стадионот Младост во Струмица екипата на Беласица забележа значајна победа против Шкупи во трката за избегнување на дното од прволигашката табела. Пепи Ѓеоргиев и Душан Савиќ беа креатори на победата и освојувањето на трите бода со кои струмичани  фаќаат залет за пласман на средината од табелата и опстанок.

Избраниците на Хаџиевски победата ја најавија уште во 9 минута кога Пепи Ѓеоргиев ја искористи грешката голманот на Шкупи и ја смести топката во мрежата за почетно водство. Неколку минути подоцна Ѓеоргиев можеше со лоб да зголеми на 2:0 кога ниту Балдовалиев не ја искористи шансата. На спротивната страна Виктор Ангелов се закануваше но Вујанац беше на висина на задачата

Во второто полувреме немаше многу возбудување  но падна  и втор гол. Серафимовски беше фаулиран во казнетиот простор на Шкупи а Душан Савиќ беше стрелец од белата точка.Со пет победи и вкупно 22 бода Беласица е 9 та но ја намали разликата со кратовски Силекс. Следното коло во Скопје играат против Работнички

видое tv.fff.mk

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.