Видео интервју за проектот ,,Прекугранична соработка во справување со шумски пожари”

234

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во партнерство со Асоцијацијата на Југозападни општини – Благоевград, Република Бугарија го имплементираат проектот „Прекугранична соработка во справување со шумски пожари“, финансиран од Европската Унија преку Интеррег – ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија. Договорот за имплементација е потпишан на 17.02.2021 година и од тогаш интензивно се работи на спроведување на планираните активности.

Вкупната вредност на овој проект изнесува 395.361 евра, од кои буџетот на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион е 197.602 евра, а истиот се имплементира 24 месеци. Главна цел на проектот е превенција и ублажување на последиците од природни катастрофи како и катастрофи предизвикани од човечки фактор, со посебен акцент на шумските пожари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.